Napomena urednika: Ovaj sadržaj je verificirala Marina Basina, MD, klinički vanredni profesor na Univerzitetu Stanford. Ona je klinički endokrinolog i istraživač sa fokusom na upravljanje dijabetesom i tehnologiji usmjerenoj ka dijabetesu. Dr. Basina je aktivni član višestrukih medicinskih savjetodavnih odbora i društvenih organizacija za dijabetes, i ona je član vijeća „Beyond Type 1 Science Advisory Council”.
ŠTA JE CELIJAKIJA?
Posmatrajući cjelokupnu populaciju celijakija je relativno rijetka; samo 1% ljudi ima potvrđenu dijagnozu. Međutim, ako vam je dijagnosticiran dijabetes tipa 1, rizik od celijakije se povećava desetostruko. Stoga, ako imate tip 1, važno je da budete oprezni u pogledu znakova celijakije. Celijakija se također može razviti u bilo kojem trenutku u životu, tako da samo zato što ste bili negativni na jednom pregledu ne znači da ste ‘sigurni’.
Celijakija je genetska autoimuna bolest, a ne alergija na hranu, koja uzrokuje oštećenje tankog crijeva i ometa apsorpciju nutrijenata prilikom unošenja glutena. Tijelo, zapravo, napada samo sebe kada osoba sa celijakijom konzumira gluten. Gluten se nalazi u ječmu, raži i pšenici. Gluten kod osoba sa celijakijom oštećujući sluznicu crijeva. U nekim slučajevima, stresni događaji mogu izazvati početak bolesti i ako se ne liječi, celijakija može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, kao što su rak (karcinom limfnih žlijezda), osteoporoza (gubitak koštane mase), anemija (smanjenje volumena crvenih krvnih stanica), hronična upala crijeva sa stvaranjem ožiljnog tkiva, pothranjenost s nedostatkom vitamina i različita neurološka stanja.
ZNAKOVI I SIMPTOMI CELIJAKIJE
- bol u stomaku i nadimanje
- hronična dijareja
- povraćanje
- nestabilne razine glukoze u krvi
- gubitak težine, umor, razdražljivost
- lako stvaraju modrica
- kožni osip koji svrbi
- problemi u rastu (kod djece)
- gubitak gustine kostiju ili anemija (kod odraslih)
- osoba možete biti bez gore navedenih simptoma i imati celijakiju
DIJAGNOSTIKA
Kada vam se dijagnosticira dijabetes tipa 1, vaš ljekar bi također trebao provjeriti da li imate celijakiju. Međutim, kao što je već rečeno, celijakiju možete razviti u bilo kom trenutku, pa ako mislite da pokazujete simptome vezane za celijakiju, razgovarajte sa svojim doktorom. Vaš ljekar će verovatno zatražiti analizu krvi kako bi otkrio antitijela na celijakiju. Ako ovi testovi krvi upućuju na postojanje celijakije onda će vam vjerovatno biti potrebna endoskopska biopsijom crijevne sluznice kako biste potvrdili dijagnozu.
LIJEČENJE
Iako ne postoji lijek za celijakiju, odsustvo glutena otkloniti će simptome bolesti kod osoba sa celijakijom. Prvi korak nakon što vam je dijagnosticirana celijakija potrebno je da planirate sastanak sa dijetetičarem (nutricionistom) koji vam može pomoći da promijenite vaš trenutni plan ishrane za dijabetes, tako da odgovara vašim novim potrebama. Dijetetičar (nutricionista) će vam pomoći da procjenite vaše znanje i potrebe, osigurati zamjene bez glutena i edukovati vas o ishrani, pratiti vas i vaše rezultate. Kako ishrana bez glutena postaje sve popularnija, pronalaženje bezglutenskih proizvoda u trgovinama i restoranima sada je lakša nego ikad prije. Ipak, riječ opreza: budući da se hrana bez glutena ponekad pravi s visoko rafiniranim škrobom, ima tendenciju da podiže šećer u krvi više od hrane koja sadrži gluten. Obavezno pažljivo pregledajte deklaracije i potražite manje rafinirane proizvode!
Kada imate obrok van kuće, obavezno unaprijed obavijestite osobu koja vas poslužuje o vašim prehrambenim potrebama i uvijek provjerite svoju narudžbu na „moguću kontaminaciju“. Na primjer, pomfrit ili krompir su hrana bez glutena, ali ih neki restorani premažu brašnom. Kada ste u nedoumici, provjerite još jednom i možda ćete se iznenaditi koliko će neki restorani biti prilagođeni.
Kuhanje bez glutena
Davno su prošli dani recepata hrane bez glutena koja ima okus kao da „žvačete karton“. Mnogi kuhari danas dijele svoje ukusne recepte bez glutena putem blogova. Neke od opcija bez glutena dostupnih su za kuhanje, uključujući:
- krompir
- smeđi/bijeli/divlji pirinač
- kukuruz
- quinoa
- kokosovo brašno
- bademovo brašno
Što je najvažnije, celijakija vas neće spriječiti da uživate u svojoj omiljenoj hrani. Možda ćete morati biti kreativniji sa svojim sastojcima!