U sarajevskim vrtićima ne postoje osobe koje djeci oboljeloj od dijabetesa mogu dati inzulin

Upis djece u vrtiće u Kantonu Sarajevu je u toku, a djeca oboljela od dijabetesa nalaze se na margini. Naime, ne postoji osoba koja je zadužena za davanje inzulina. Udruženje oboljelih od dijabetesa tip 1 zahtijeva hitno rješenje ovog problema.

Početkom mjeseca počeo je upis djece u vrtiće u Kantonu Sarajevo, a roditelji djece oboljele od dijabetesa tip 1 zbog nebrige sistema nalaze se u nezavidnom položaju. Sistem nije osigurao da se djeca oboljela od dijabetesa tip 1 (inzulin ovisna) bez problema mogu upisati u vrtić.

O čemu se radi? Nije zabranjeno upisati djecu, ali niti u jednom vrtiću JU Djeca Sarajeva ne postoji asistent ili medicinska sestra, koja bi bila zadužena da djeci nakon obroka ili kada je nivo glukoze visok da inzulin.

“Veliki su to problemi. Upravo zbog toga su predstavnici Udruženje oboljelih od dijabetesa tip 1 Sarajevo prije dva dana održali sastanak sa direktoricom JU Djeca Sarajevo, Suanitom Banda. Ona kao razumije naše probleme, no rješenje ne nudi. Roditelji djece oboljele od dijabetesa tip 1 su ogorčeni i ne znaju šta da rade i kako da se ponašaju. Vi možete upisati dijete u vrtić, ali morate potpisati izjavu da u slučaju nečeg nepredviđenog odgovornost ne snosi JU Djeca Sarajevo. Morate nekoliko puta dnevno dolaziti u vrtić i davati djetetu inzulin”, govori predsjednica Udruženja oboljelih od dijabetesa tip 1 Sarajevo Alma Mulaosmanović.

Navela je i kako se roditeljima govori da djecu mogu ostavljati u vrtiću samo četiri sata. Znalo se desiti i da vaspitačice zovu roditelje ako je nivo glukoze u krvi visok da dođu po dijete i vode ga kući.

“Sve ovo je segregacija djece, kako drugačije to nazvati. Zamislite da vama, bilo kome, neko kaže da dijete možete dovesti u vrtić samo na četiri sata, ali da morate dolaziti i dati mu tabletu ako ga nešto zaboli. Ne znam kako da drugačije to uporedim. Nećemo pristati na ovakvo stanje i borit ćemo se svim dopuštenim sredstvima da i naša djeca imaju tretman kakav zaslužuju”, dodaje.

Iz Udruženja oboljelih od dijabetesa tip 1 Sarajevo zahtijevaju sastanak sa Vladom Kantona te nadležnim ministarstvom, ali u isto vrijeme nude i rješenje problema.

“Vremena nemamo mnogo, upisi u vrtiće su počeli, tako da nam je svaki dan bitan. Na sastanku u JU Djeca Sarajevo se ništa konkretno nije postiglo. Zbog toga zahtijevamo od Vlade Kantona i nadležnog ministarstva da nas što prije prime kako bismo riješili ovaj problem. Imamo i prijedlog: u svakoj Općini na nivou Kantona u minimalno jednom vrtiću zapolisti asistenta ili medicinsku sestru na puno radno vrijeme”, navodi.

Ukoliko se situacija ne promijeni, planiraju se obratiti drugim organizacijama i institucijama.

“Kada djeca doručkuju, ručaju, odnosno imaju potrebu za inzulinom, onda medicinska sestra to riješi bez bilo kakvih problema. Ne mogu roditelji izlaziti sa posla svaka dva sata, valjda nam je to svima jasno. Ukoliko naši zahtjevi ostanu samo vapaj, onda ćemo se obratiti UNICEFU-u, OHR-u i ambasadama. Problem se mora riješiti. Svima su puna usta inkluzije, a djeca oboljela od dijabetesa ne mogu provoditi vrijeme u vrtiću kao ostala djeca”, zaključila je Mulaosmanović.

klix.ba