Junak našeg doba – olimpijske medalje je osvajao i prije, ali i nakon dijagnoze dijabetes tip 1

Gary Hall Jr. je jedan od najboljih plivača svih vremena, a ujedno je i prvi sportista koji je sa dijabetesom tip 1 nastupao na Olimpijskim igrama.

Da dijabetes tip 1 zapravo nije nikakva prepreka u ostvarivanju svojih snova, u ovom slučaju vrhunskih sportskih rezultata govori i primjer američkog plivača Garyja Halla.

Njegova priča je inspiracija za sve oboljele od dijabetesa tip 1, a Hall je nakon završetka karijere se posvetio humanitarnom radu i jedan je od najvećih zagovornika za ostvarivanje prava oboljelih od dijabetesa tip 1 na svakom pedlju planete Zemlje.

Hall je prvi put na Olimpijskim igrama učestovao 1996. godine u Atlanti. Osvojio je čak četiri olimpijske medalje, od čega dvije zlatne i isto toliko srebrenih. Tada 22-godišnji plivač nije imao dijabetes tip 1 i zapravo nije mogao ni pomisliti da će tri godine kasnije u jeku priprema za Olimpijske igre u Sydneyju postati jedan od nas.

Na Svjetskom prvenstvu, koje je zapravo za američke plivače priprema za Olimpijske igre, održanom 1998. godine Hall je osvojio zlatnu medalju, a godinu kasnije u martu je osjetio zdravstvene probleme. Konstantno se osjećao umorno i bio je stalno žedan, pa je odlučio posjetiti doktora. Dijagnoza je bila dijabetes tip 1.

“Proveo sam život posvećen svom tijelu, ljudskim performansama, pazeći na svoje zdravlje, pravilno se hraneći i vježbajući. Dijagnoza je došla niotkuda, nije bilo obiteljske povijesti bolesti. Bio sam šokiran. Nisam imao pojma što to znači. Pokazivao sam sve klasične simptome – stalnu žeđ, učestalo mokrenje, gubitak težine, razdražljivost, umor, drhtave ruke, zamagljen vid. Na kraju me sve to sustiglo i izgubio sam svijest”, istakao je Hall u jednom od intervjua u kojima je govorio o dijabetesu tip 1.

Na tom prvom pregledu doktor mu je rekao da je njegova sportska karijera završena.

“Moraš razmišljati o bubrežnoj funkciji i da ti noge ne amputiraju”, rekao mu je doktor. Međutim, Halla to nije obeshrabrilo i nakon mnogo istraživanja stuzpio je u kontakt sa tada jednom od najcjenjenijih endokrinologa, doktorice Anne Peters.

“Toliko zahvaljujem dr. Peters što me osnažila. To nije bila poruka: ‘Hej, možeš ti to’. Ono što je rekla nakon našeg prvog savjetovanja bilo je: ‘To se dosad nije radilo. No, pokušajmo’. Nije mi trebao motivirajući govor kao u svlačionici, trebao mi je neko da mi da dopuštenje da probam. Morao sam iznova naučiti trenirati. Toliko je promjena moralo biti učinjeno kako bi se prilagodio novom stanju. Uspio sam to učiniti do te mjere da sam se, u roku od godinu i pol dana, takmičio na Olimpijskim igrama u Sydneyu. Kad mi je u martu 1999. dijagnosticiran dijabetes tip 1, to tada se na Olimpijskim igrama niko nije takmičio sa tim stanjem. Postao sam prva sportaš koji je to učinio u bilo kojem sportu”, rekao je Hall.

A, u Sydneyu, kao i četiri godine prije u Atlanti, kada nije imao dijabetes tip 1, osvojio je četiri olimpijske medalje – dva zlata, jedno srebro i jednu bronzu. I šta nam to govori? Dijabetes nije prepreka za ostvarivanje svojih snova. Svakako, treba dodati i da je na svojim trećim Olimpijskim igrama Hall osvojio još dvije medalje, zlatnu na 50 metara slobodno, te bronzanu u štafeti 4×100 slobodno.

O svom uspjehu ovaj sjajni plivač danas često govori na mnogim naučnim predavanjima o dijabetesu tip 1.

“Tada sam postao prvi sportaš koji je osvojio medalju s dijabetesom tipa 1. Tim koji me podržavao doista me osnažio. Način na koji smo uspjeli postići moj uspjeh u liječenju dijabetesa promijenio je ono što se sada uči na medicinskom fakultetu. Nije bilo literature, a bilo je dostupno vrlo malo izvora o tome kako upravljati dijabetesom tip 1 u sportu. Sada ima još mnogo toga, ali još uvijek nije dovoljno”, istakao je Hall i dodao da porodicama treba vratiti sampouzdanje.

“Dijabetes je vodeći uzrok sljepoće, amputacije donjih ekstremiteta i zatajenja bubrega. Ove komplikacije su stvarne. Nakon dijagnoze se osjećate teško. Porodicama treba vratiti sampouzdanje, treba im, neko ko će im dati do znanja da mogu biti dobro. Imam dijabetes tip 1 i mogao sam se takmičiti na najvećem svjetskom nivou. Ako sam mogao to učinit, onda je sasvim u redu za mlade oboljele od dijabetesa tip 1 da se bave sportom.